Haber

Malatya’da Anız Yangınları İçin Cezai İşlemler Yapıldı

Malatya’da çıkan anız yangınlarının her yaz doğaya büyük zarar verdiğini hatırlatan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Başkanı Mustafa Katipoğlu, tarla veya bahçelerde kasıtlı olarak yakılan anız yangınlarının ilgili kurumlar tarafından hayata geçirildiğini söyledi.

Malatya genelinde ot, çöp ve anız yangınlarının yaygın olduğunu belirten Katipoğlu, “Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı olarak önceki yıllara göre kıyaslama yaptığımızda bu yıl daha fazla yangına müdahale ediyoruz. 2022 Temmuz ayında gruplarımız toplam 484 olaya müdahale edilmiş olup, 2023 yılı Temmuz ayında gruplarımız 845 olaya müdahale etmiştir.Anız yangınları, bahçe yangınları, çim ve temizlik amaçlı çıkan yangınlar müdahale edilen yangınlar arasındadır.Vatandaşlarımızı bu yangınlara karşı bir kez daha uyarıyoruz. • Anız yangınları hem toprağa, canlılara hem de doğaya önemli zararlar vermektedir.Ayrıca anız yangınlarının ağır yaptırımları ve cezaları vardır.

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü olarak gerek araç gereç olarak gerekli tüm önlemleri aldık. Tüm yangınları söndürme gücümüz var. Malatya genelinde 19 farklı noktada hizmet veriyoruz. Küçük veya büyük ateş yoktur. Ekiplerimizi tüm yangınlara yönlendirmemiz gerekiyor. Bu nedenle vatandaşlarımızdan daha dikkatli olmalarını rica ediyoruz. Özellikle son günlerde deprem nedeniyle ağır hasar gören binaların çatılarında yangınlar çıkıyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de çatıdaki bazı ekipmanların kaldırılmasıdır. Vatandaşlarımıza ağır hasarlı binalara girmemelerini, orta ve hafif hasarlı binalarda çalışacaklarsa işinin ehli kişilerle çalışmalarını tavsiye ediyoruz.”

Katipoğlu konuşmasının devamında, “Üstelik piknik amaçlı yakılan mangalların tam olarak söndürülmeden bırakılması ormanlarımızda ve piknik alanlarımızda yangınların çıkmasına neden oluyor. Oksijen yok. Oksijen kaynaklarımızı koruyalım. Kurallara uyalım. . Malatya’ya hep birlikte sahip çıkalım Malatya” dedi. – MALATYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu