Teknoloji

Huawei kullanıcılarına kötü haber: HarmonyOS Next’ten sonra Huawei telefonları Android uygulamalarını desteklemeyecek

ABD ile Huawei arasındaki sorunları artık hepimiz biliyoruz. Kısa bir özet vermek gerekirse: Mayıs 2019’da ABD, Huawei’nin Amerikan teknolojisini kullanmasını yasakladı . Bu da ne yazık ki markanın artık Android kullanamayacağı anlamına geliyordu. Bu nedenle Huawei, Ağustos 2019’da kendi işletim sistemini piyasaya sürdü. HarmonyOS O ilan etti. HarmonyOS, Android işletim sisteminin açık kaynak sürümünü ve Android için yapılmış tam destekli uygulamaları temel alıyordu. Ancak bu durum yakında değişecek gibi görünüyor. İçin HarmonyOS SonrakiYeni HarmonyOS sürümü çağrıldı Android için yapılan uygulamaları desteklemeyeceği bildirildi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Huawei, Huawei Geliştiriciler Konferansı 2023’ü düzenledi ve etkinlikte HarmonyOS Next adlı yeni bir Harmony OS sürümünü duyurdu. İşletim sisteminin bir sonraki sürümünün geliştirici önizlemesinin 2024 yılının 1. çeyreğinde yayınlanması planlanıyor. Bunu, işletim sisteminin halka açık lansmanı takip edecek. South China Morning Post ve Pandaily’nin haberine göre HarmonyOS Next, Çünkü Android kütüphanelerini kullanmıyorAndroid için üretilmiş uygulamaları desteklemeyecektir.

Bildirildiğine göre HarmonyOS Next sadece ‘ HAP ‘ kurulum paketini destekleyecektir. Ayrıca Çin’deki pek çok firmanın HarmonyOS Next için yerel uygulamalar yapmak üzere geliştirici kiraladığı da iddia ediliyor ki bu da işletim sisteminin bir sonraki sürümünün Android için yapılan uygulamaları desteklemeyeceğinin bir başka ipucu.

Bu değişim doğal olarak hem firmaları hem de son kullanıcıları etkileyecek. Şirketler açısından bakarsak artık HarmonyOS Next için uygulama geliştirmek için para harcamaları gerekecek. Son kullanıcılara gelince, HarmonyOS Next’in gelişiyle birlikte pek çok şirket platform için uygulamalar geliştirmeye devam edecek. Huawei Uygulama GalerisiFavori uygulamalarını üzerinde bulamayabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu