Ekonomi

Asya borsalarında Yeni Zelanda’nın sürpriz faiz artışıyla karışık seyir

Asya-Pasifik piyasaları, Wall Street’in açık iş açıklarının Şubat ayında yaklaşık iki yılın en düşük seviyelerine düştüğünü gösteren önemli bir ABD istihdam raporunu değerlendirmesiyle Çarşamba günü karıştı.

Yeni Zelanda Merkez Bankası, kararın ardından gösterge faiz oranını 50 baz puan artırarak yüzde 5,25’e yükseltti ve Yeni Zelanda doları yaklaşık yüzde 0,9 değer kazandı.

Wellington hisseleri, önceki karları ve S&P/NZX 50’yi yüzde 0,4 düşüşle sildi.

Avustralya’da S&P/ASX 200 marjinal olarak yükseldi. Japonya’da Nikkei 225 bölgede yüzde 1,31 oranında değer kaybederken, ekonominin hizmetler segmentinin art arda yedinci ayda da genişlemesiyle Topix yüzde 1,54 oranında değer kaybetti.

Öte yandan Güney Kore’de Kospi yüzde 0,25, Kosdaq endeksi yüzde 1,14 yükseldi.

Singapur, Şubat ayı perakende satış rakamlarını bugün açıklayacak. Straits Times Endeksi, ülkenin finans sektörü öncülüğünde yüzde 0,53 arttı. Anakara Çin ve Hong Kong piyasaları tatil nedeniyle kapalı.

Hem Dow Jones Sanayi Ortalaması hem de S&P 500 dört günlük galibiyet serisi yakalarken, üç büyük endeks de ABD’de bir gecede düştü. Dow yüzde 0,59 düşerken, S&P ve Nasdaq Composite sırasıyla yüzde 0,58 ve yüzde 0,52 düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu